79 rocznica       W niedzielę 9 września 2018r. w Górze Strękowej po raz kolejny odbyły się uroczystości obchodów 79. rocznicy bitwy pod Wizną, w której 720 osobowa załoga polskiej obrony pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa przez 3 dni odpierała w nierównej walce atak niemieckiego agresora – XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana. Ze względu na ogromną dysproporcję sił, czas trwania obrony oraz niespotykany opór obrońców, bój pod Wizną zwany jest często Polskimi Termopilami, na podobieństwo do bitwy pod Termopilami.
Uroczystości rozpoczęła msza św. Polowa, w której wzięli udział między innymi : nasi Rodacy z Litwy i Łotwy – przedstawiciele Związku Polaków Litwy oddział m. Wilno i przedstawiciele Związku Polaków Łotwy, którzy przyjechali specjalnie na tę uroczystość, by oddać hołd obrońcom odcinka „Wizna”, Wójt Gminy Zawady – Krzysztof Wądołowski, posłanka Bernadeta Krynicka oraz poseł Lech Kołakowski.
Przy mogile kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego  wystawiono Posterunek Honorowy przez 18 Pułk Rozpoznawczy z Białegostoku, Grupę Rekonstrukcji Historycznej Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP z Osowca-Twierdzy oraz członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Jednostki Strzeleckiej 1939 im. kpt. Stanisława Brykalskiego z Wołomina i Jednostki Strzeleckiej 1533 im. por. Ludwika Tulińskiego z Ząbek.
      Dla uczczenia pamięci polskich oficerów i żołnierzy spod Wizny oraz wszystkich innych żołnierzy z 1939 r. odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego z okazji 79. rocznicy bitwy pod Wizną, oddana została salwa honorowa a następnie złożono wieńce i kwiaty nad grobem poległych.
      Jak co roku dla uczczenia pamięci żołnierzy spod Wizny hołd oddali hodowcy gołębi pocztowych Ziemi Łomżyńskiej i Wiskiej, wypuszczając do lotu 1000 gołębi pocztowych.
Tradycyjnie, na  każdego  z uczestników uroczystości i przybyłych gości czekała gorąca grochówka wojskowa oraz drobne upominki.
Organizatorzy:
- Stowarzyszenie „Wizna 1939"
- Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa
- Urząd Gminy w Zawadach
Partnerzy:
- Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu Twierdzy
- Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego
- Hodowcy gołębi pocztowych Ziemi Łomżyńskiej i Wiskiej

ZDJĘCIA